Aircraft Maintenance Engineering

  • Home
  • Aircraft Maintenance Engineering

 a) Course structure –

The AME Basic Maintenance training program (CAR 66 basic knowledge examination module pattern syllabus) is divided into 6 semesters. The complete syllabus is arranged to cover theory and practical classes within 2700 hours for Mechanical category B1 (B1.1) and 2700 hours for Avionics category B2 including 360 hours practical training at Air India Engineering Services Ltd, Hyderabad for both categories.

b) Duration –

3 years (six semesters) for both Mechanical & Avionics branches

c) Course fees –

 d) Syllabus –

Summary of  Syllabus including Theory and Practical Training for Mechanical and Avionics branches is as follows

(CATEGORY- B1.1)

SEMESTER – I

  Theory Practical Hours
ModuleSubjectHoursModuleSubjectLabLearjet A/CTotal
7A  Maintenance Practices-I 100 7A   Maintenance Practices-I 80 180
8 Basic Aerodynamics 60 8 Basic Aerodynamics 10 70
9A   Human Factors 60 60
10 Aviation Legislation – I 100 100
  Total 320   80 10 410

SEMESTER – II

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
3 Electrical Fundamentals-I 80 3 Electrical Fundamentals-I 57 3 140
6 Materials and Hardware-I 80 80
10 Aviation Legislation – II 100 100
11A  Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems-I 100 11A   Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems-I 60 160
  Total 360   57 63 480

SEMESTER – III

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
3 Electrical Fundamentals-II 80 3 Electrical Fundamentals-II 42 18 140
6 Materials and Hardware-II 60 60
11A  Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems-II 100 11A  Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems-II 70 170
15 Gas Turbine Engine-I 100 15 Gas Turbine Engine-I 18 42 160
  Total 340   60 130 530

SEMESTER – IV

TheoryPractical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
4 Electronic Fundamentals 60 4 Electronic Fundamentals 40 100
7A  Maintenance Practices – II 80 7A  Maintenance Practices – II 48 12 140
15 Gas Turbine Engine-II 100 15 Gas Turbine Engine-II 12 48 160
  Total 240   100 60 400

SEMESTER – V

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
5 Digital Techniques Electronic Instrument Systems 100 5 Digital Techniques Electronic Instrument Systems 40 140
17A   Propeller   60 17A Propeller 6 14 80
  Total 160   46 14 220

SEMESTER – VI 

Subject Aircraft /Engine Hours
  On Job Training (In House) Learjet 25B/ Turbojet CJ610-6     300

(CATEGORY- B2)

SEMESTER – I

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
7A  Maintenance Practices 100 7A  Maintenance Practices 77 3 180
8 Basic Aerodynamics 60 8 Basic Aerodynamics 10 70
9A   Human Factors 60 60
10 Aviation Legislation – I 100 100
  Total 320   77 13 410

SEMESTER – II

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
3 Electrical Fundamentals-I 80 3 Electrical Fundamentals-I 57 3 140
4 Electronic Fundamentals-I 60 60
6 Materials and Hardware-I 80 80
10 Aviation Legislation – II 100 100
  Total 320   57 3 380

SEMESTER – III

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
3 Electrical Fundamentals-II 80 3 Electrical Fundamentals-II 42 18 140
4 Electronic Fundamentals-II 60 60
6 Materials and Hardware-II 80 80
13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-I 100 13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-I 80 180
  Total 320   42 98 460

SEMESTER – IV

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
5 Digital Techniques Electronic Instrument Systems – I 80 4 Electronic Fundamentals 40 120
13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-II 110 13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-II 3 97 210
14 Propulsion   80 14 Propulsion 24 16 120
  Total 270   67 113 450

SEMESTER – V

Theory Practical Hours
Module Subject  Hours Module Subject  Lab Learjet A/C Total
5 Digital Techniques Electronic Instrument Systems – II 80 5 Digital Techniques Electronic Instrument Systems 40 120
13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-III 120 13 Aircraft Aerodynamics, Structures and Systems-III 40 60 220
  Total 200   80 60 340

SEMESTER – VI

Subject Aircraft /Engine Hours
  On Job Training (In House)   Learjet 25B/ Turbojet CJ610-6     300

e) Infrastructure –

Classrooms, Workshops, Labs, Library, Hangar, Aircrafts, Cafeteria…etc.

Library

  • TSAA has a well equipped Tech. library with Aircraft maintenance engineering literature and a number of reference books for each module as prescribed by DGCA. The books are held in Library for reference as well as for issuing short term loan for all personnel including students.
  • The technical updates in hard copy such as Service Bulletins, Airworthiness Directives, Service Information Letter, etc. shall be maintained for student’s reference. A register shall be maintained to reflect the details including literature received to date and effective date, disposal action if any, etc.
  • The Library is also equipped with educational CDs and computers with internet facility to enable the students to access Interactive Electronic Technical Publications.
  • A master list of books/documents module wise along with its revision status and location will be maintained by Incharge Library. The Incharge Library is responsible for the updating of documents/ records in the Technical Library which will be audited by Quality Manager.

Hangar    

TSAA is having the following aircraft for On Job Training of students

  • Cessna 172R aircraft fitted with NAV-III Garmin G-1000 integrated avionics systems (glass cockpit).
  • Diamond DA 42 NG aircraft fitted with Garmin G-1000 with autopilot (glass cockpit).  
  • Lear jet-25B aircraft fitted with CJ610 twin turbojet engines

f) DGCA approval –  


g) Practical training details –

for Mechanical branch

In house practical training 920 hrs
At Air India Engineering Services Ltd 360 hrs

For Avionics branch

In house practical training 910 hrs
At Air India Engineering Services Ltd 360 hrs

h) Training facilities owned and contracted

TSAA has adequate training facilities, various labs to train AME students. The details of various labs as follows.  

Training Aids Equipment in Workshops/Labs

WORKSHOP

MACHINE SHOP

WELDING SHOP

AIRFRAME SHOP

COMPOSITE MATERIAL LAB

Piston Engine Lab

Jet Engine Lab

ELECTRICAL LAB

INSTRUMENT LAB

RADIO LAB

i) details of instructors employed and contracted –

The following Instructor has been employed with our Academy permanently and no instructor is employed on a contract basis.  

j) Details of students admitted –

Sl. NO NAME DESIGNATION
1 Navneet Kumar Training Manager
2 Sqn Ldr (Retd) MB Ramakrishnaiah Dy. Training Manager
3 G. J. Clement Examination Manager
4 D. Suresh Babu Chief Practical Assessor
5 Y.Jagannadha Rao Nodal Officer
6 B.J. Mohan Rao Chief Knowledge Examiner
7 A. Narayana Rao Instructor
8 P. Durga Prasad Instructor
9 K. Krishna Chary Instructor
10 K Thimmappa Instructor
11 K Samson Stevenson Instructor
12 Md. Manzoor Alam Instructor
13 T.J. Balakrishna Instructor
14 G.Jagan Mohan Reddy Instructor
15 H.K.Muralidhar Rao Instructor
16 K.K.Bisht Instructor
17 D. Pravallika Instructor
18 M.C.Solanki Instructor
19 M.S.Hussain Instructor
Semester I Mechanical (Batch 16)
Sl.No. Name of the student
1 Bobbili Arun Gopal Reddy
2 Syed Mohammed Rizwan
3 Kaveti Varun Kumar
4 Bala Keerthi Sagar
5 P  Sriharsha
6 Gannu Hithesh
7 Challa Amara Srinivasa Rao
8 Vuppala Sumanth
9 Sayaboyina Umesh Yadav
10 Shaik Ahmed
11 Tota Uma Datta Sai
12 T. Vigneshwar Reddy
13 Mudavath Rajesh Chowhan
14 A. Venkateshwar Reddy
15 Ragula Harish Kumar
16 Chepuri Rajendhar
17 Viroja Yeshpatel
18 Akshat Yogen Bokil
19 Aamer Ahmed
20 Ch.Yashwanth Sai
21 Chanda Nikhil
22 Marri Goutham Reddy
23 Jangapally Shivakalyan
24 Kommula Hemanth
25 Erwa Sai Deepak
26 Vuradi Rohit
27 Gunna Ramakanth Reddy
28 Gudapati Ganesh
29 Nukala Santhosh Kumar
30 Nachiket Ravindra Jawalikar
Semester I Avionics (Batch 17)
Sl.No. Name of the student
1 Sai Sireesh Kumar Gaddam
2 Vuppu Sai Krishna Prasad
3 Kota Aishwarya Reddy
4 Palugula Madhuri
5 Palatla Sai Sangeeth
6 Boggavarapu Bhavini Krishna
7 Gangula Manoj Kumar Reddy
8 Gillala Sai Ramana
9 Nakkanaboina Subhash
10 Pendyala Nishanth
11 Inumula Sai Charan
12 Srimukhi Kopparthi
13 Manipati Mallikarjun
14 Kandala Preetham Reddy
15 Gunda Shiva Kumar
16 Nidugurthy Sreehari Rao
17 Vuppala Mounika
18 Gaddam Venu Gopal
19 Bussa Santhosh
20 Thadi Shiva Shankar Reddy
21 Bommineni Jayadheer Reddy
22 Bommakanti Manideep
23 Nikhil Reddy Maddula
24 Kanakal Sumanth
25 Mandala Vishnu Dev
26 Mirza Abdul Rahman Baig
27 Mallagari Pranay Reddy
28 Rampelly Abhilash Goud
29 Bandi Varshith
30 Bitla Poojitha
Semester I (Batch 18, Cat.B1.1)
Sl.NoRoll.No. Name of the student Father Name
11801Akula Vaishnavi RaniAkula Ramesh
21802Karre Ankush GoudKarre Mohan Goud
31803Pidugu ShaileshreddyPidugu Rajareddy
41804Yellamula Chandan ReddyYellamula Ramesh Reddy
51805Bhumi Reddy Siva Chandra ReddyBhumi Reddy Vasudeva Reddy
61806Gugulothu  Srikanth NayakGugulothu Narsimha
71807Bhachu BhargavBhachu Venkateshwarlu
81808Annapureddy Poojith ReddyAnnapureddy Venkata Sesha Chalama Reddy
91809Bhattiprolu Sai DeepakB V Subba Rao
101810G S Jaswanth Rao G R Srinivas Rao
111811Velishala MaheshVelishala Venkata Chary
121812Gattu KarthikGattu Kumara Swamy
131813Gudise ManideepGudise Nagaraju
141814Jerusha Sumita FFredric J
151815Karadi Ruthik RajKaradi Gangadhar
161816Akula Murali KrishnaAkula Shyamsunder
171817Pochampally TharunPochampally Ashok Reddy
181818Guduru Dheeraj VarmaGuduru Srinivasa Raju
191819Gumudala Kranthi Kiran GoudGumudala Raja Goud
201820Bolla NagarajuBolla Srinivas
211821Vasireddy Dheeraj ReddyVasireddy Ramnarsimha Reddy
221822L Sai EshwarL Yadagiri
231823Varla VarunV Mallesham
241824Moram Reddy Deva Gangi  Reddy Moram Reddy Ramakrishna Reddy
251825Jibin JoshwaJoshwa Daniel
261826Bhuyyankar LikhithaBhuyyankar Shyamsunder
271827Bandari RajeshBandari Thirupathi
281829Kummari SrinathKummari Ninganna
291830Madhi Reddy Nishanth ReddyM Buchi Reddy
301610Shaik AhmedShaik Syed Hussain       
Semester I (Batch 19, Cat.B2)
Sl.NoRoll.No. Name of the student Father Name
11901Gundala Shiva KarthikGundala Soma Sunder Rao
21902Mula NaveenMula Vasudeva Reddy
31903Taher Mohammed Sulthan Abdullah KhanTaher Mohammed Khader Khan
41904Pakala Ram Gopal ReddyPakala Damodher Reddy
51905Buneeti Surya VamshidharBuneeti Shiva Kumar
61906Thotapally Ajith KumarThotapally Jithender
71907Madas Druva KumarMadas Srinivas
81908Karthik Goud HanumadriHanumadri Mallaiah Late
91909Mahankali Avinash KumarMahankali Narasa Raju
101910Amduri Vasanth Kumar GoudAmduri Jangaiah Goud
111911Lelpula Varun TejLelpula Panduranga
121912Katta Sriganesh Katta Chandrashekar Sharma
131913Illanthakunta ManisaiIllanthakunta Bhaskarachary
141914Kumbala Sai HarshadKumbala Gangadhar
151915Rangu Suraj ShriniwasRangu Shriniwas
161916Navapet Ravi TejaN Venkatesh
171917Maradani VyshnaviMaradani Nageswara Rao
181918Madugula Sai CharanMadugula Yadaiah
191919Thodeti SunilThodeti Subbaiah
201920Mohammad  FeerozpashaMohammad Ankusali
211921Vadlamudi Yeseswi Phani KameshwariVadlamudi S Venkata Purushothama Rao
221922Kallu Sathish ReddyKallu Narsi Reddy
231923Abhishek JainPrakash Jain
241924Karingula GowthamKaringula Pandu
251925Gone VekshaGone Sanjeeva
261926Pulagurla Poornanand ReddyPulagurla Ram Reddy
271927Lingala Siri ReddyLingala Gopal Reddy
281929Nimmagadda Hithesh BabuNimmagadda Bhaskara Rao
291930Gillapally Durga Venkata Prasad Gillapally Chandra Shekar

k) Terms and conditions  –   

Students will be briefed at the time of admission

  1. Admission is through the entrance examination
  2. The trainee must maintain 90% attendance all through the tuition hours
  3. The minimum pass marks in the Semester/ DGCA module exam is 75%

l) contact details of person responsible for providing information, clarification and any other relevant information to the public –

E-mail : tsaa.ame@gmail.com

Sqn Ldr (Retd) MB Ramakrishnaiah, Tele: 040-27751068

Chandra Shekar Rao, Tele: 040-27753072

Y.Jagannadha Rao, Tele: 040-27751068